Academic Achievements (2017-2018)

Once again this year we succeeded in achieving  100% passing result. We achieved this honour  for the 10th time in 11 years. S.S.C. March Exam 2017.

  •   46 students secured Distinction
  •   79 students secured 1st  class
  •   46 students secured 2nd  class
  •   2  students secured Pass class

First Three Rankers

Rank Name Marks Obtained Percentage
1st   ParkarSanika Vishal 475/500 95
2nd   KataleShreyaArun 460/500 92
2nd   Chavan Aryan Manish 460/500 92
3rd   VinerkarPragatiSadanand 453/500 90.60

The merit list of Pre upper primary Scholarship exam and Pre secondary scholarship exam was declared on 28th June 2017. It was a moment of pride for us as 13 students of 5thstd and 10 students of 8thstd received scholarship.

Std 5th

Sr. no Name of the student Rank
1   Rane Viraja M 74
2    Sutar Prasiddi V 214
3   Sawant Arya A 303
4   Patil Shruti S 505
5   Bhosle Rajat S 751
6   Sakpal Aarya M 831
7   Koli Geerija S 911
8   Raut Jui S 1044
9   Suryavanshi Janhvi N 1114
10   Ghadshi Atharva S 1147
11   Teli Sakshi J 1500
12   Gawade Parth R 1618
13    Nimbalkar Anushka N 1721

Std 8th

 Rank Name of the student Rank
1   Dhuri Tanvi S 70
2   Bharsat Hema M 145
3   Patil Atharva S 294
4   Pote Avantika S 542
5   Khule Rachana S 608
6   Surve Ankit S 654
7   Kolatkar Bhavana N 978

Academic Achievments (2016-2018)

 

Sr.No Subject Name of the student/Team Std&  Div Name of the Event Achievements/Remarks
1 English    Students From std 5th to 9th   Neltas Exam   11 Students Qualified for second round
2 Hindi   Students From std 5th to 9th   Hindi Rashtrabhasha Parishad Exam (Pune)   10    students achieved “ A” grade
  Our School Won three Awards
  1) Ideal School Award
  2) Ideal Principal Award (H.M. Smt.S.B.Shetty)
  3) Ideal Teacher Award (Smt. S.R.Yadav)
3 Maths   Ms. Rane Viraja Makarand   5th  B Maths Concept Exam   Secured 96/100 and was Felicitated by Ganit Adhyapak Mandal.
      Mst.Gaonkar Vighnesh Deepak   7th B            UCMAS (Universal Concept Mental Arithmetic System)   1) Won 1st Prize In National Abacus Competition 2016,United Arab Emirates.
4 Science   1) Mst. Karkera Aditya S.
  2) Ms. Kolatakar Bhavana N.
  3) Ms.Panchal Jaee J &Ms.Mhatre Mrunmayee N.
  4) Mst.Gurav Swapnil S. &Mst. Mahadik Akshad S.
  9th C
  8th C
  9th B
  8th C
G N/S Ward level Science Exhibition   1) Won 2nd Prize in Sr. group Essay writing  competition.
  2) Won 3rd Prize In Jr. Group Elocution competition.
  3) Won 3rd Prize in Science Quiz competition.
  4) Won 3rd Prize in Jr. Group Science Project
      Ms.Mhatre Mrunmayee Narendra   9th A National Astronomy and Science Olympiad   Qualified for the second round.
      1) Ms.Mhatre Mrunmayee Narendra.
  2) Mst.Karkera Aditya Sadashiv
  3) Ms.DhuriTanvi
  9th B
  9th C
  8th
Nehru Planetarium Interschool Science Quiz And Drawing Competition   1) Won 3rd Prize In the Science Quiz Competition.
  2) Won 2nd Prize In Essay Writing Competition(Senior Group)
  3) Won 1st Prize In Elocution Competiton
      1) Ms. Mhatre Mrunmayee Narendra
  2) Ms.Sneha Dubale
  3) Ms. Nandivadekar Piyusha Rajendra
  9th B
  9th B
  7th A
Bal Vaidnanik Puraskar 2016   1) Won 1st Prize.
  2) Won 3rd Prize.
  3) Won 2nd Prize.
5 Information Technology   Mst.Rane Aditya Sandeep   10th A H.R College Of Commerce and Economics (Movie Making,Photoshop,PPT)   Won 1st Prize in Photoshop
6 Music   1) Ms.Tambe Maithili Anand
  2) Mst.Pair Aum Abhay
  3) Ms.Panchal Jaee Jagdish
  9th B
  9th B
Jawahar Balbhavan (Geet Gayan Competition)   1) Won 3rd Prize
  2) Won 1st Prize
  3) Won 1st Prize